Čech na Islandu

Tipy, triky a rady jak na Island

Menu Close

Začít pracovat na Islandu či kde jinde jde i bez peněz

Poprvé jsem přiletěl na Island za prací v červnu 2013.

Zrovna mi skončil semestr v Belgii a já vůbec nechtěl na léto zpátky do Čech. Můj plán byl najít si práci přímo v Bruggách, zůstat tam a užít si léto, vydělat si peníze a za ty pak letět na 2 týdny na Island.

Můj geniální plán skončil v momentě, kdy jsem nebyl schopnej najít si práci v Belgii, zkoušel jsem architekty, stavební firmy, restaurace, hotely, nic.

Nastal čas na geniální plán č. 2, najít si práci rovnou na Islandu.

Kupodivu po 2 dnech a poslání asi 230 mailů začaly chodit první odpovědi, a po 4 dnech jsem měl vyhandlovaný ty nejlepší možný podmínky.

Po prokalenym půl roce na západě jsem neměl ani korunu, ale dostal jsem zpět kauci 13.500 Kč za byt v Bruggách, za 7.500 Kč jsem koupil letenku Praha – Keflavík, na týden jsem sjel domu pozdravit naše, neúspěšně absolvovat státnici a na koncert Lucie.

Rozlučkovej mejdan taky něco stál a za pár dní jsem odlítal směr Island s 4.000Kč v kapse a vyluxovanym účtem.

Byl to risk, o to větší, když jsem zjistil, že s těmahle penězma bych tady přežil asi tak 2 dny, ale vyplatilo se to.

Rada č. 1

Je dost užitečný vědět, co chcete dělat. Strašně lidí říká, že jim to je jedno, cokoliv. Potom je hrozně složitý někde začít.

Pokud si řeknete, že vás baví třeba leštit víka koncertních křídel, najdete si firmy a obchody, kde by to bylo možný a napíšete jim, že jste přesně to co hledají. O mnoho jednodušší!

RADA Č. 2

Buďte upřímný a řekněte co chcete a potřebujete. Já jsem spolknul svojí hrdost a napsal do mailu, že nemám ani korunu, takže potřebuju ze začátku výplatu každý týden a někde složit hlavu.

Dokonce jsem dostal peníze hned po příletu, od šéfa, kterýho jsem viděl poprvý v životě a ještě jsem neodpracoval ani minutu.

RADA Č. 3

Nemějte strach hledat si lepší práci, co chcete dělat. Není nutný začínat na mytí nádobí a uklízení pokojů, i když já tak začal.

Vždycky je nad vámi někdo, kdo se postará o to, že nepošlete jejich byznys do kytek. Islanďani jsou ochotní a dokáže ve všem pomoct, poradit, všechno vysvětlit. Vlastně se nemá uplně moc co pokazit.

 

Pokud máte štěstí umíte si to vykomunikovat, jde to i bez peněz!