Na Islandu je nespočet vodopádů, tady je můj výběr těch top.

DETTIFOSS

Dettifoss je vodopád s největším průtokem vody v Evropě. Dunění padající vody z 45 metrů v šířce 100 metrů je slyšet už z dálky. K vodopádu se dá dostat z obou břehů. Pokud půjdete proti proudu, po 1 km narazíte na měnší Selfoss a pod Dettifossem  najdete Hafragilsfoss.

Credit: Arctic Adventures

DYNJANDI

Dynjandi je největší vodopád v Západních fjordech. Hlavní vodopád se dělí na 6 menších, které uvidíte po cestě.

Credit: Norris Niman

Gljúfrabúi

Gljúfrabúi je často nazývaný tím ,tajným vodopádem‘ a je trochu ve stínu vedlejší a hojně navštěvaného Seljalandsfossu. Gljúfrabúi v překladu znamená Obyvatelé rokle, což lehce může evokovat pocit, že za vodopádem bydlí trollové nebo elfové. Doporučuju vzít pláštěnku a neprokavý boty.

Credit: Norris Niman

Seljalandsfoss

Seljalandsfoss je jeden z nejnavštěvovanějších vodopádů, je přímo u silnice č. 1 na cestě z Reykjavíku do Víku a dá se projít za něj a tak celý vodopád obejít.

Credit: Arctic Adventures

GLYMUR

Glymur s vodou padající ze 198 metrů je islandský nejvyšší vodopád, nachází se kousek od Reykjavíku a vede k němu krásný pár hodinový hike včetně přecházení řeky po kládě.

Credit: Jorunn Sjofn

Goðafoss

Krom toho, že to je jeden z nějkrásnějších vodopádů, hrál Goðafoss velkou roli v historii Islandu, jméno Goðafoss znamená Vodopád Bohů a v roce 1000 našeho letopočtu do něj právník řečník starého parlamentu, vojevůdce a kněz starého norského náboženství vhodili sochy norských bohů jako symbol toho, že se Islanďané stávají křesťany.

Credit: Hurtigruten

Svartifoss

Svartifoss obklopený sloupy z čediče, které se pod stříkající vodou mění do černé, je jeden z nejikoničtějších vodopádů Islandu. Nachází se v národním parku Skaftafell u ledovce Vatnajökull a dostanete se k němu hodinovou procházkou od centra Skaftafellu.

Credit: Arctic Adventures

Skógafoss

Skógafoss patří k nejkrášnějším vodopádům v zemi, nachází se kousek od Seljalandsfossu u silnice č. 1 na jihu. Určitě si vezměte nepromokavou bundu a vyrazte co nejblíž k vodě. Po pravé straně jsou schody, po kterých se dá vyjít na vrchol vodopádu k řece Skóga a dál se cesta mění v trek Fimmvörðuháls do Þórsmörku.

Credit: Arctic Adventures

Hengifoss

Hengifoss, se svou výškou 128m patří k nejvyšším, je obklopen údolím z barevných skal, které ukazují vrstvy z různých vulkanických erupcí.

Credit: Alexander Davidovich

Gullfoss

Gullfoss nemůže v seznamu chybět, jedna ze 3 atrakcí Zlatého okruhu a nejnavštěvovanější vodopád Islandu, kde voda padá ve 2 patrech 32 metrů do úzké rokle. U vodopádu je několik vyhlídek a dá se dojít až přímo k němu.