Čech na Islandu

Tipy, triky a rady jak na Island

Menu Close

Surfování na Snæfellsnesu

Jak vypadá surfing v zimě na Islandu?

Teplota oceánu kolem 2 °C, vítr a solidní vlny!


Kamarádi z The Wildness surfujou na Islandu už nějakej pátek a tenhle víkend mě vytáhli s sebou.

Pro mě to bylo poprvý, takže jsem moc netušil o co půjde. Kluci bydlí ve Stykkisholmuru a surfujou většinou právě na pobřeží Snæfellsnesu. My jsme byli na severnim coastu kolem Ólafsvíku.

img_5779Nejdřív suchý trénink a základy v teple doma, pak jsem se po krátkém boji narval do 5mm neoprenu a mohli jsme vyrazit na cestu. Najít spot, kde se lámou dobrý vlny, zaparkovat u pláže, trochu protáhnout, projít ve větru s prknem od auta k oceánu a rychle do vody.

Přišel menší šok, když se voda dostala do neoprenu, ale k mému překvapení bylo po pár minutách v neoprenu ve studené vodě mnohem větší teplo než venku na vzduchu.

img_5793Pak následovala asi půl hodinka, kdy jsem každou minutu myslel, že se utopím. Zapomněl jsem si prkno navoskovat, takže pokaždý, když jsem lehnul na prkno a přišla sebemenší vlna, já z prkna zklouznul.

Párkrát jsem dostal solidní bombu, dvakrát se protočil v barelu a jednou mě málem trefil board, co vylít do vzduchu.

Po chvíli jsem ale našel ten pravý bod, kde přesně ležet a pádloval v oceánu.

Proběhlo pár pokusů chytit vlnu a vyskočit na prkno, ale byla to bída.

img_5808Po nějakých 45 minutách jsme byli proudem odplavení na druhý konec pláže a já už neměl sílu, vylezli jsme z oceánu a  snažili jsem se ve větru dostat k autu, což bylo ve finále snad ještě náročnější než celý to plácání ve vodě.

Vítr kolem 15m/s v kombinaci s velkým surfem je solidní posilka na celý tělo.

img_5786Přejeli jsme víc na východ na pláž, kde tolik nefoukalo.

Prkna ze střechy, já navoskovat a znovu do vody, tentokrát byl Fíla se mnou a snažil se mi pomoct najít tu správnou vlnu a moment, kdy se zvednout a naskočit na prkno.

S timingem jsem měl trochu problém a budu to muset natrénovat, byl jsem moc napřed. Zkusil jsem několik pokusů a jednou se mi podařilo vyskočit na chvíli na prkno.

Byl to super zážitek, přes Vánoce jdu určitě znova, klukům velký dík a určitě čekněte jejich FB nebo Insta, mají nacucané fotky 🙂

img_5797